[CS-BOARD70S-G-K9] Cisco Webex Board 70S
CS-BOARD70S-G-K9
Device Type Video conferencing kit
VoIP Protocols H.323, SIP, H.460
Voice Codecs G.711, G.722, G.729, G.722.1, AAC-LD, Opus
Video Codecs H.264, H.265, H.239
Quality of Service IEEE 802.1Q (VLAN), Differentiated Services (DiffServ), IEEE 802.1p
IP Address Assignment DHCP
Security IEEE 802.1X, H.235 v3
Network Protocols HTTP, DNS, HTTPS, NTP
Width 5 ft
Depth 5.9 in
Height 4 ft
Weight 196.21 lbs
Display
Technology TFT active matrix
Diagonal Size 70"
Native Resolution 3840 x 2160
Image Aspect Ratio 16:9
Image Brightness 260 cd/m²
Image Contrast Ratio 4000:1
Response Time 6 ms
Modem
Digital Signaling Protocol H.323, SIP, H.239, H.245, H.460.18, H.460.19, BFCP
Data Compression Protocol G.729, G.711, G.722, H.264, G.722.1, H.235 ver 3, H.239
Features DTMF decoding
Video Input
Type Digital video camera (color)
Interface Type HDMI
Digital Video Capture Resolution 5120 x 2880
Video Output
Supported Display Graphics 3840x2160
Digital Video Standard High-Definition Multimedia Interface (HDMI)
Audio Input
Type 6 microphones - integrated
Audio Output
Type Speaker(s)
Frequency Response 45 - 20000 Hz
Input Device
Type 10" touchscreen
Connectivity Technology Wired
Networking
Connectivity Technology Wireless, wired
Network / Transport Protocol NTP, DHCP, DNS
Compliant Standards IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1x, G.711, G.722, G.729
Expansion / Connectivity
Interfaces 3 x display / video - HDMI input - 19 pin HDMI Type A | 2 x display / video - HDMI output - 19 pin HDMI Type A | 3 x microphone - input - mini-phone 3.5 mm 4-pole | 1 x audio - output - mini-phone stereo 3.5 mm | 2 x network - Ethernet 1000Base-T - RJ-45 | 1 x network - Ethernet 1000Base-T (PoE) - RJ-45 | 1 x USB 2.0 - 4 pin USB Type A